Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΙστορική Στιγμή στο Μουντιάλ 2022:- Ισπανία-Κόστα Ρίκα 7-0

Ιστορική Στιγμή στο Μουντιάλ 2022:- Ισπανία-Κόστα Ρίκα 7-0

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, η Ισπανία άνοιξε λογαριασμό στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, σκορπίζοντας την Κόστα Ρίκα στους εφτά ανέμους.

Οι φούριας ρόχας συνέτριψαν την Κόστα Ρίκα με 7-0 στο στάδιο Αλ Τουμάνα στην Ντόχα, με έξι ποδοσφαιριστές να σκοράρουν. Μάλιστα οι Ισπανοί συνέχιζαν να σκοράρουν μέχρι και το 92ο, κάτι που δείχνει τις προθέσεις της ομάδας του Λουίς Ενρίκε.

Το σκορ άνοιξε στο 11’ ο Όλμο, με τον Ασένσιο να κάνει το 2-0, ενώ ο Τόρες πέτυχε δύο γκολ στο 31ο λεπτό και στο 54ο λεπτό με πέναλτι. Στην επανάληψη οι Ισπανοί συνέχισαν το σκοράρισμα, με τον Γκαβίρα να αυξάνει το δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 74 λεπτό, ακολούθησε ο Σολέρ στο 90 και ο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό 7-0 στο 92ο λεπτό.

Πλέον η Ισπανία φιγουράρει στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου, με δεύτερη την Ιαπωνία, που σε μια νίκη σοκ κέρδισε τη Γερμανία, η οποία βρίσκεται στην τρίτη θέση χωρίς βαθμό και η Κόστα Ρίκα έμεινε στον πυθμένα επίσης με μηδέν βαθμούς.

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, Τόρες, Ασένσιο, Όλμο

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Φούλερ, Μπόργκες, Ντουάρτε, Κοντρέρας, Οβιέδο, Μπένετ, Κάμπελ, Κάλβο, Μαρτίνες, Τεχέδα.