Home Featured Νίκησε τον Μεντβέντεφ και πήγε τελικό ο Τσιτσιπάς στο Σινσινάτι

Νίκησε τον Μεντβέντεφ και πήγε τελικό ο Τσιτσιπάς στο Σινσινάτι

0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Νο 1 στον κόσμο, Ντανίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά του Cincinnati Masters και προκρίθηκε στο τελικό, όπου απόψε, Κυριακή, στις 23:30 θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο της καριέρας του και 5ο σε hard court απέναντι στον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ τον Ρώσου (7-6, 3-6, 6-3), μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα. Αυτή ήταν η 3η νίκη του επί του Μεντβέντεφ σε 10 μεταξύ τους αναμετρήσεις. Λόγω βροχής, Τσιτσιπάς και Χόλγκερ Ρουν απέσυραν τη συμμετοχή τους στον ημιτελικό του διπλού.

Ο αντίπαλός του στον τελικό, Μπόρνα Τσόριτς (Νο 152) κέρδισε 6-3, 6-4 τον Κάμερον Νόρι στον πρώτο ημιτελικό.

Ο Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στον 22ο τελικό της καριέρας του.

Αν κατακτήσει το τίτλο στο Σινσινάτι, θα είναι το πρώτο του hard court Masters και τρίτο συνολικά μετά τα δύο συνεχόμενα στο Monte Carlo Masters.