X

FinancialNews App

Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΟλλανδία και Κροατία κέρδισαν και «πήραν» θέση στο Final-4 του Nations League,...

Ολλανδία και Κροατία κέρδισαν και «πήραν» θέση στο Final-4 του Nations League, όλα τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα

Με τις νίκες τους Ολλανδία και Κροατία απέναντι σε Βέλγιο και Αυστρία έγιναν οι πρώτες ομάδες από τον 1ο και 4ο όμιλο της League A, που εξασφάλισαν την πρωτιά των γκρουπ που συμμετέχουν και ταυτόχρονα τα δύο πρώτα «εισιτήρια» για το Final 4 του 3ου Nations League.

Ταυτόχρονα, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα, στην League B υποβιβάστηκαν η Αυστρία και η Ουαλία.

Η Κροατία, στο χθεσινό αγώνα κατάφερε να κερδίσει την Αυστρία στο Ερνστ Χάπελ της Βιέννης με 3-1 και έτσι κατέκτησε την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφήνοντας δεύτερη την Δανία, επικράτησε της Γαλλίας με 2-0.

Η Ολλανδία κέρδισε με 1-0 του Βελγίου στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ και κατέκτησε την πρωτιά αήττητη με μόλις μία ισοπαλία σε 6 ματς.

Στο Κάρντιφ η Πολωνία κέρδισε με 1-0 την Ουαλία, η οποία έμεινε τελευταία στον όμιλο της και υποβιβάστηκε στην Β΄ Κατηγορία.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Nations League είναι:

League A:

1ος όμιλος

Δανία-Γαλλία       2-0

(34΄ Ντόλμπεργκ, 39΄ Σκοβ Όλσεν)

Αυστρία-Κροατία    1-3

(9΄ Μπαουμγκάρτνερ – 7΄ Μόντριτς, 69΄ Λιβάια, 72΄ Λόβρεν)

2ος όμιλος

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)

Ελβετία-Τσεχία     27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία    26/9 (21:45)

Αγγλία-Γερμανία    26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Ουαλία-Πολωνία     0-1

(58΄ Σφιντέρσκι)

Ολλανδία-Βέλγιο    1-0

(74΄ Φαν Ντάικ)

League B

1ος όμιλος

Ιρλανδία-Αρμενία   27/9 (21:45)

Ουκρανία-Σκωτία    27/9 (21:45)

2ος όμιλος

Αλβανία-Ισλανδία   27/9 (21:45)

Ρωσία*-Ισραήλ      Ματαιώθηκε

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

3ος όμιλος

Ρουμανία-Βοσνία       26/9 (21:45)

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Νορβηγία-Σερβία    27/9 (21:45)

Σουηδία-Σλοβενία   27/9 (21:45)

League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Τουρκία     2-1

(53΄ Ντάβιντσεν, 59΄ Έντμουντσον – 89΄ Γκιρλέρ)

Λουξεμβούργο-Λιθουανία  1-0

(88΄ Ροντρίγκες)

2ος όμιλος

Κόσοβο-Κύπρος      27/9 (21:45)

ΕΛΛΑΔΑ-Β.Ιρλανδία  27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν  3-0

(66΄αυτ. Μαροκίν, 74΄ Όζομπιτς, 90΄+1 Νούριεφ)

Σλοβακία-Λευκορωσία     1-1

(65΄ Ζρέλακ – 45΄ Μπακχάρ)

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γεωργία      26/9 (21:45)

Β. Μακεδονία-Βουλγαρία 26/9 (21:45)

League D

1ος όμιλος

Μολδαβία-Λιχτενστάιν   2-0

(90΄+2, 90+4΄ Στίνα)

Ανδόρα-Λετονία         1-1

(89΄ Ρόσας – 50΄ Γκουτκόβσκις)

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Εσθονία  26/9 (21:45)

Πηγή:ΚΥΠΕ

Share
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Share
browser view