X

FinancialNews App

Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠαγκόσμιο Κύπελλο 2022: Τα ρεκόρ και τα αξιοσημείωτα μέχρι την 1η αγωνιστική

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Τα ρεκόρ και τα αξιοσημείωτα μέχρι την 1η αγωνιστική

Από τον Τιάγκο Σίλβα  στον Μπρεέλ Εμπολό, τον Ντιέγκο Γκοντίν, τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Μπρούνο Φερνάντες, και από το Καμερούν, την Ουρουγουάη και τη Βραζιλία, αυτά είναι τα στοιχεία και τα ρεκόρ  που σημάδεψαν την πέμπτη και τελευταία ημέρα της πρώτης αγωνιτικής των ομίλων του Μουντιάλ 2022, σύμφωνα με τη Διεθνή Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

* Ο Τιάγκο Σίλβα έγινε ο γηραιότερος Βραζιλιάνος παίκτης που αγωνίστηκε σε ματς Παγκοσμίου Κυπέλλου (38 ετών 63 ημέρες) ξεπερνώντας τον Τζάλμα Σάντος (37 χρόνια 138 ημέρες το 1966).

* Το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 σημείωσε το νέο αρνητικό ρεκόρ στον αριθμό των ισοπαλιών χωρίς γκολ στην πρώτη αγωνιστική (4 από 16 αγώνες). Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν τρία ματς 0-0 στη διοργάνωση του 1982 (από 12 αγώνες).

* Ο Μπρεέλ Εμπολό (Ελβετία) έγινε ο 2ος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκόραρε ενάντια στη εθνική ομάδα της χώρας που γεννήθηκε (Καμερούν). Περιέργως, ο πρώτος τέτοιος παίκτης (Άλφρεντ Μπίκελ) σκόραρε επίσης για την Ελβετία, εναντίον της χώρας γέννησής του (Γερμανία) το 1938.

* Η ήττα του Καμερούν από την Ελβετία (0-1) έγινε η 8η συνεχόμενη σε Παγκόσμια Κύπελλα. Αυτό είναι το 2ο χειρότερο σερί στην ιστορία των τουρνουά. Τώρα απέχουν ένα παιχνίδι από το να φτάσουν στο αρνητικό ρεκόρ (Μεξικό, 9 συνεχόμενες ήττες από το 1930 έως το 1950).

* Η Ουρουγουάη (0-0 εναντίον Νότιας Κορέας) έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χωρίς να δεχτεί γκολ (465 λεπτά). Ο Γουέιν Ρούνεϊ (Αγγλία) ήταν το 2014 ο τελευταίος που σκόραρε εναντίον της Ουρουγουάης σε αγώνα της φάσης των ομίλων.

* Για πρώτη φορά στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου μια ομάδα (Ουρουγουάη) χρησιμοποίησε 4 παίκτες ηλικίας 35+ ετών στον ίδιο αγώνα (Ντιέγκο Γκοντίν, Λουίς Σουάρες, Μάρτιν Κασέρες, Έντινσον Καβάνι).

* Ο Ντιέγκο Γκοντίν, ο Λουίς Σουάρες και ο Μαρτίν Κάσερες ήταν βασικοί στο παιχνίδι με τη Νότια Κορέα. Υπήρχαν μόλις 3 περιπτώσεις στην προηγούμενη ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου όταν μια ομάδα είχε παίκτες ηλικίας 35+ στην αρχική ενδεκάδα: Βραζιλία δύο φορές το 1966, εναντίον Βουλγαρίας και Ουγγαρίας (Γκιλμάρ, Ντζάλμα Σάντος, Μπελίνι),

Καναδάς μόλις πριν από 1 ημέρα το 2022 εναντίον του Βελγίου (Μπόργκαν, Βιτόρια, Χάτσισον).

* Ο Ντιέγκο Γκοντίν έγινε ο γηραιότερος παίκτης της Ουρουγουάης σε Μουντιάλ (36 χρόνια 282 ημέρες). Ξεπέρασε τον Ομπντούλιο Βαρέλα (36 χρόνια 280 ημέρες το 1954) σε μόλις 2 ημέρες.

* Η Ουρουγουάη είχε δύο δοκάρια  εναντίον της Νότιας Κορέας και το ίδιο έκανε το 1990 εναντίον της ίδιας ομάδας. Υπάρχουν 5 προηγούμενα στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου: Βραζιλία -Μεξικό (1950 και 1954), Πολωνία-Περού (1978 και 1982), Βραζιλία -Αργεντινή (1982 και 1990), Βραζιλία -Κόστα Ρίκα (1990 και 2002), Αγγλία- Γερμανία (1990 και 2010).

* Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο 2ος παίκτης που σκόραρε γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο ως ελεύθερος, μετά τον Αλμπέρτο Ταραντίνι (Αργεντινή) εναντίον του Περού το 1978. Ο Ταραντίνι κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο εκείνη τη χρονιά.

* Ήταν το 4ο πέναλτι που εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στα παιχνίδια του Μουντιάλ. Ισοφάρισε το ρεκόρ που είχαν άλλοι 4 παίκτες: Εουσέμπιο (Πορτογαλία), Ρόμπ Ρένσενμπρικ (Ολλανδία), Γκαμπριέλ Μπατιστούτα (Αργεντινή), Ααμόα Γκιάν (Γκάνα).

* Με το πέναλτι αυτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκόραρε σε 5 διοργανώσεις. Σημείωσε ένα γκολ σε καθένα  από τα τουρνουά  του 2006, 2010, 2014 και στη συνέχεια τέσσερα το 2018. Τέσσερις παίκτες ακολουθούν  με γκολ σε 4 διοργανώσεις: Ούβε Ζέελερ (Γερμανία), Πελέ (Βραζιλία ), Μίροσλαβ Κλόζε (Γερμανία), Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή). Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, η Μάρτα (Βραζιλία) και η Κριστίν Σινκλέρ  έχουν ήδη σκοράρει σε πέντε διαφορετικές διοργανώσες.

* Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο 2ος γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου (37 ετών 292 ημέρες) ξεπερνώντας τον Γκούναρ Γκρεν (Σουηδία, 37 ετών 236 ημερών το 1958). Ο Ροζέ Μιλά (Καμερούν) κατέχει το ρεκόρ (42 χρόνια 39 ημέρες το 1994).

*Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τους Γκερντ Μύλλερ, Γιούργκεν Κλίνσμαν και Γκάμπριελ Μπατιστούτα στη τρίτη θέση των σκόρερ (8 γκολ) στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μόνο πίσω από τους Τεόφιλο Κουμπίλας (9) και Μίροσλαβ Κλόζε (11).

* Ο αγώνας Πορτογαλία-Γκάνα (3-2) έγινε ο 4ος αγώνας Παγκοσμίου Κυπέλλου με 5+ γκολ μετά το 0-0 στο ημίχρονο. Τα προηγούμενα ματς είναι: Πολωνία-Περού (5-1 το 1982), Βραζιλία-Ολλανδία (3-2 το 1994), Βέλγιο-Ιαπωνία (3-2 το 2018).

* Ο Μπρούνο Φερνάντες έγινε ο 2ος Πορτογάλος με 2 ασίστ σε αγώνα Μουντιάλ. Ο πρώτος ήταν ο Ζοσέ Τόρες εναντίον της Βραζιλίας (3-1) στις 19 Ιουλίου 1966.

* Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε 2 ασίστ μέσα σε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα. Μικρότερο διάστημα  μεταξύ δύο ασίστ του ίδιου παίκτη παρατηρήθηκε τελευταία φορά σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου στις 14 Ιουνίου 2014 (Σέρζε Οριέ, Ακτή Ελεφαντοστού, 1 λεπτό 39 δευτερόλεπτα εναντίον Ιαπωνίας). Το ρεκόρ σε αυτή την κατηγορία ανήκει στον Γκερντ Μίλερ (2 ασίστ σε 1 λεπτό 24 δευτερόλεπτα εναντίον Σουηδίας το 1974). Ο Μπρούνο Φερνάντες είναι 5ος στην κατάταξη όλων των εποχών, πίσω επίσης από τους Γκαμπόρ Πολοσκέι (Ουγγαρία, 1 λεπτό 42 δευτερόλεπτα εναντίον Ελ Σαλβαδόρ το 1982) και Ρόμπερτ Γκαντότσα (Πολωνία, 1 λεπτό 55 δευτερόλεπτα εναντίον Αϊτής το 1974).

* Η πρώτη αγωνιστική (16 αγώνες) του Μουντιάλ 2022 ολοκληρώθηκε χωρίς κόκκινες κάρτες. Τελευταία φορά αυτό συνέβη το 1986 (12 αγώνες).

* Η Βραζιλία (2-0 τη Σερβία) ισοφάρισε την καλύτερη σερί διαδοχικών αγώνων χωρίς ήττα (16) στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που είχε η Γερμανία μεταξύ 1990 και 2010 (την εμπόδισε να χάνει από τη Σερβία με 0-1).