X

FinancialNews App

Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣπουδαία διεθνής φιλική νίκη της Εθνικής Κύπρου με 3-2 επί της αντίστοιχης...

Σπουδαία διεθνής φιλική νίκη της Εθνικής Κύπρου με 3-2 επί της αντίστοιχης του Ισραήλ

Μετά από σπουδαία εμφάνιση, την καλύτερη επί Τιμούρ Κετσπάγια, και παρά το ότι στο β’ ημίχρονο εμφάνισε πάλι αυτοκτονικές τάσεις, η Εθνική Κύπρου υπέταξε εκτός έδρας με 3-2 το Ισραήλ.

Ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο Shlomo Stadium η ομάδα του Κετσπάγια, σημείωσε 2 γκολ στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκε 0-2 με τον Χαραλάμπους και τον Πίττα.

Στο β’ ημίχρονο και ενώ η Εθνική έλεγχε τον αγώνα, σε ένα καταστροφικό δίλεπτο επέτρεψε στους Ισραηλινούς να ισοφαρίσουν σε 2-2, στο 66′ και 67′.

Τελικά με γκολ του Μιχάλη Ιωάννου, μετά από πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η Εθνική επικράτησε με  2-3 με τους Ισραηλινούς να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων.

Τρομερή επέμβαση Δημητρίου στα τελευταία λεπτά. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Ματίας Σπόλιαριτς που αποχώρησε με φορείο.

Ισραήλ: Πέρετζ, Ντάσα, Σλόμο, Γκολντμπεργκ, Λέιτνερ, Νάτχο, Πέρετζ, Γκλουχ, Σβίρο, Άλτμαν, Γεχεζκέλ

Κύπρος Δημητρίου, Ανδρέου, Γκόγκιτς, Αντωνιάδης, Αντωνίου, Γουίλερ, Ν. Σπόλιαριτς, Χάμπος, Κάστανος, Πίττας, Χαραλάμπους.