X

FinancialNews App

Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΕΙΔΗΣΕΙΣΤο τρίτο μετάλλιo πανηγύρισε στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο η Ελλάδα

Το τρίτο μετάλλιo πανηγύρισε στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο η Ελλάδα

Ένα ακόμα μετάλλιο, το τρίτο, επίσης χάλκινο, πανηγύρισε σήμερα η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

Το κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην κατηγορία -54 κιλά στην άρση βαρών σε πάγκο. Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση σηκώνοντας 165 κιλά.

Στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Ντεκτιάρεφ (Καζακστάν) με 174 κιλά, ενώ δεύτερο ήταν ο Μπουρλόν (Γαλλία) με 165 κιλά.

Συντρίβοντας το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 3:52.546 από τις 31 Ιουλίου 2021 (ΟΑΚΑ) και ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του με επίδοση 3:47.605 ο Νίκος Παπαγγελής κατέκτησε την έκτη θέση στα 3.000μ. ατομικό πουρσουίτ, στους Παραολυμπιακούς αγώνες “ ΤΟΚΙΟ 2020”

Αρχικά ο Παπαγγελής τερμάτισε στην έβδομη θέση αλλά η Επιτροπή ακύρωσε τον Βέλγο ποδηλάτη VROMANT Ewoud και έτσι ο 21χρονος Έλληνας αθλητής ανέβηκε μια θέση.

Την όγδοη θέση κατέλαβε στο τελικό των 100μ. πρόσθιο SB8 η Ευθυμία Γκουλή. Νικήτρια στον αγώνα ήταν η Ιρλανδέζα ΚΕΑΝΕ Ellen, με δεύτερη την PASCOE Sophie και τρίτη την RAZETDINOVA Adelina.

Στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο SB8 η Ευθυμία Γκουλή προκρίθηκε στη δεύτερη προκριματική σειρά όπου πήρε την τέταρτη θέση με χρόνο 1:31.55 και πήρε το εισιτήριο με τον 7ο καλύτερο χρόνο.

Την έβδομη θέση κατέλαβε στη δεύτερη προκριματική σειρά των 4×50 ελεύθερο – 20 points η ελληνική ομάδα (Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Αντώνης Τσαπατάκης, Κωνσταντίνος Καραούζας, Μαρία Τσάκωνα) με χρόνο 3:03.25. Στο σύνολο βρέθηκε στην 11η θέση και δεν πήρε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.

Ο Γεράσιμος Λιγνός κατέλαβε την έκτη θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 100 μέτρων ύπτιο S13 με χρόνο 1:06.76. Στο σύνολο ο Έλληνας αθλητής ήταν 12ος και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Παναγιώτης Χριστάκης τερμάτισε στην τέταρτη θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 200 μέτρων μικτής στην κολύμβηση με χρόνο 2:56.75. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε τη 12η θέση στο σύνολο και έμεινε εκτός τελικού.

Στο μεταξύ, έγινε σήμερα το ματς της 2ης αγωνιστικής στο 1ο γκρουπ της κλάσης 6 του Παραολυμπιακού τουρνουά, στο οποίο βρίσκεται και ο Μάριος Χατζηκυριάκος.

Ο Κριστιάν Ντετόνι από τη Χιλή απέδωσε εξαιρετικά απέναντι στο 1ο φαβορί της κατηγορίας, τον Ισπανό Αλβάρο Βαλέρα και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (12-10, 11-8, 11-7).

Έτσι ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να προκριθεί στο ταμπλό ακόμα και με την 1η θέση του γκρουπ, ευνοημένος σε τριπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς.

Αν αύριο νικήσει τον Ντετόνι (03:40 ώρα Κύπρου ο αγώνας) με 3-0 σετ θα επικρατήσει σίγουρα στην ισοβαθμία. Αν πάρει τη νίκη με 3-1 θα γίνουν υπολογισμοί με τον Ντετόνι, που επίσης θα έχει συντελεστή +1, ενώ αν νικήσει με 3-2 (δηλαδή με το σκορ, που οποίο έχασε χτες από τον Βαλέρα) θα προκριθεί ως 2ος. Μένει εκτός από τη συνέχεια με όποιο σκορ κι αν ηττηθεί.