X

FinancialNews App

Nine Bridge Media Ltd

GET - on the App Store

HomeΠΟΛΙΤΙΚΗΒουλευτικές Εκλογές 2021: Οι έδρες των κομμάτων, οι εκλεγέντες Βουλευτές, στο Συνεδριακό...

Βουλευτικές Εκλογές 2021: Οι έδρες των κομμάτων, οι εκλεγέντες Βουλευτές, στο Συνεδριακό η ανακήρυξη

Βουλευτικές Εκλογές 2021- Εκλεγέντα Μέλη της Βουλής των Αντιπροσώπων

Ο Γενικός Έφορος Εκλογής ανακοινώνει ότι κατά τη ψηφοφορία που διεξήχθηκε την Κυριακή 30 Μαΐου 2021 για την εκλογή μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων, από σύνολο 557.836 εγγεγραμμένων εκλογέων, ψήφισαν 366.608 (65,72%). Η αποχή ανήλθε στο 34,28%. Τα έγκυρα ψηφοδέλτια ανήλθαν σε 357.712 (97,57%), τα άκυρα σε 6.826 (1,86%) και τα λευκά σε 2.070 (0.56%).

Επτά κόμματα κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν έδρες στην Βουλή των Αντιπροσώπων μετά την εκλογική διαδικασία της Κυριακής για την ανάδειξη των νέων μελών της.

Η ανακήρυξη όλων των εκλεγέντων βουλευτών θα γίνει τη Δευτέρα 31 Μαΐου 2021, στις 12:00μ.μ. στο συνεδριακό κέντρο “ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ”.

ΕΔΡΕΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

Ο ΔΗΣΥ εξασφαλίζει 17 έδρες, 5 στη Λευκωσία, 3 στη Λεμεσό, 4 στην Αμμόχωστο, 2 στη Λάρνακα, 2 στην Κερύνεια και μία στην Πάφο.

Το ΑΚΕΛ εξασφαλίζει 15 έδρες, 6 στη Λευκωσία, 3 στη Λεμεσό, 3 στην Αμμόχωστο και από μία σε Λάρνακα, Πάφο και Κερύνεια.

Το ΔΗΚΟ εξασφαλίζει 9 έδρες, 3 στη Λευκωσία, 2 στη Λεμεσό, 2 στην Αμμόχωστο, και από μία σε Λάρνακα και Πάφο.

Το ΕΛΑΜ εξασφαλίζει 4 έδρες, από μία σε Λευκωσία, Λεμεσό, Αμμόχωστο και Λάρνακα.

Η ΕΔΕΚ εξασφαλίζει επίσης 4 έδρες, από μία σε Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα και Πάφο.

Η Δημοκρατική Παράταξη εξασφαλίζει και αυτή 4 έδρες, δύο στη Λευκωσία, μια στη Λεμεσό και μία στην Αμμόχωστο.

Το Κίνημα Οικολόγων – Συνεργασία Πολιτών εξασφαλίζει 3 έδρες, δύο στη Λευκωσία και μία στη Λεμεσό.

Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων, και ύστερα από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, των οποίων τα ονόματα αναφέρονται στον πιο κάτω πίνακα.

Π Ι Ν Α Κ Α Σ ΕΚΛΕΓΕΝΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΑΝΑ ΕΠΑΡΧΙΑ

α) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Κυπριανού Άντρος, Χαραλαμπίδου Ειρήνη, Στεφάνου Στέφανος, Δαμιανού Άριστος, Λουκαΐδης Γιώργος, Χριστοφίδης Χρίστος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ: Τρυφωνίδης Αλέκος, Μουσιούττας Μαρίνος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ: Παπαδόπουλος Νικόλας, Ερωτοκρίτου Χριστιάνα, Παντελίδης Χρύσης

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Νεοφύτου Αβέρωφ, Δημητρίου Δημήτρης, Τορναρίτης Νίκος, Γεωργιάδης Χάρης, Ορφανίδου Σάβια

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.): Χρίστου Χρίστος

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ: Θεοπέμπτου Χαράλαμπος, Ατταλίδου Αλεξάνδρα

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ: Ευσταθίου Κωνσταντίνος (Κωστής)

β) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Κώστα Κώστας, Καυκαλιάς Αντρέας, Νικολάου Μαρίνα

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ: Κάρογιαν Μάριος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ: Μυλωνάς Παύλος, Λεωνίδου Πανίκος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Δίπλαρος Ευθύμιος, Τσιρίδου Φωτεινή, Σύκας Νίκος

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.): Θεμιστοκλέους Ανδρέας

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ: Παπαδούρης Σταύρος

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ: Σιζόπουλος Μαρίνος

γ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Κέττηρος Νίκος, Κουκουμάς Γιώργος, Γαβριήλ Γιαννάκης

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ: Γιακουμή Μιχάλης

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ: Σενέκης Χρίστος, Κουλίας Ζαχαρίας

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Χατζηγιάννης Κυριάκος, Κάρουλλας Γιώργος, Κουλλά Ονούφριος, Γεωργίου Νίκος

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.): Παπαγιάννης Λίνος

δ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακας

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Πασιουρτίδης Αντρέας

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ: Ορφανίδης Χρίστος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Δημητρίου Αννίτα, Αλαμπρίτης Πρόδρομος

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.): Ιωάννου Σωτήρης

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ: Αποστόλου Ανδρέας

ε) Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Φακοντής Βαλεντίνος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ: Σαββίδης Χρύσανθος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Πάζαρος Χαράλαμπος

ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ: Μυριάνθους Ηλίας

στ) Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ): Χριστόφιας Χρίστος

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ: Μαυρίδης Μάριος, Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα

ΠΗΓΗ: ΚΥΠΕ, PIO

Share
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

Share
browser view